BİZE ULAŞIN

293 80 00

7 Gün 24 Saat Acil Servis Hizmeti
-

ALO 153

Evde Bakım Hizmet Birimi

TARİHÇE

Tarihçe

İzmir’ in ticaret ve liman kenti olması dolayısıyla frengi sık görülen hastalıklardan biriydi. Bu nedenle Emraz-ı Zühreviye (Zührevi hastalıklar) hastanesi yapılmasına 1906 yılında başlanmış, 1908 yılında hizmete açılmıştır. 1913 yılında büyük gayret ve emeği nedeniyle, bu hastaneye Eşref Paşa’ nın adı verilerek “Eşrefpaşa Hastanesi” adını almıştır. İl Özel idaresi tarafından, belediyeye devredildiği 1 Şubat 1950 yılından itibaren belediye tarafından yönetilmiştir.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Eşrefpaşa Hastanesi aynı zamanda iki üniversiteye ait Tıp Fakültesine hizmet vermiştir.

1956 tarihinde açılan Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Dermatoloji ve Üroloji Bölümleri, İzmir Büyükşehir Belediyesi Eşrefpaşa Hastanesi’ nde 1972 yılında Bornova’da kurulan yeni hastanesine taşınıncaya kadar hizmet vermiştir.

Diğer Üniversite ise; Dokuz Eylül Üniversitesine devrolmadan önce Ege Üniversitesi’ nin ikinci Tıp Fakültesi olan İzmir Tıp Fakültesi olarak kurulan fakülteye 1979 – 1982 yılları arasında tüm klinikleriyle sağlık ve eğitim hizmeti vermiştir.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Eşrefpaşa Hastanesi, 2005 yılından itibaren her alanda atağa kalkmış, personel sayısını arttırmış, yüksek teknoloji ile donatılmış yeni poliklinik binasını hizmete açmıştır. Sağlık alanında devamlı kendini yenileyen İzmir Büyükşehir Belediyesi Eşrefpaşa Hastanesi toplumun her kesimine hem koruyucu sağlık hizmetlerini hemde 2. basamak sağlık kurumu olarak tanı ve tedavi hizmetlerini sağlamaktadır.