BİZE ULAŞIN

293 80 00

7 Gün 24 Saat Acil Servis Hizmeti
-

ALO 153

Evde Bakım Hizmet Birimi

BAYRAMI SAĞLIKLI GEÇİRMEK İÇİN 10 MADDE

            Bayramlar, hayatımıza kattığı güzellikler ve yaşadığımız anılar ile bizler için vazgeçilmeze dönüşür. Ailemizle, dostlarımızla ve sevdiklerimizle geçirdiğimiz anıları paylaştıkça ve birbirimize sahip çıktıkça daha da mutlu olabileceğimizi bizlere hatırlatır. Kurban bayramı bu güzel anılara bir de menü ekler: kırmızı et ve yemeklerini..
 
             Kırmızı et B12, demir, çinko gibi bir çok mineral ve vitamin açısından en zengin besin kaynaklarından biridir. İçeriğinde bulunan demirin vücutta kullanılabilirliği, yapısındaki proteinin miktarı ve kalitesi oldukça yüksektir. Her güzel şey gibi kırmızı ette bu artılarının yanında yüksek doymuş yağ ile kolesterol içeriğini de beraberinde getirmektedir. Kurban bayramı ile sofralarımızda sıklıkla rastlayacağımız eti nasıl kullanacağınızı aşağıdaki maddelerle sizler için özetledim..
 
Madde 1. Kırmızı et çeşitli hastalık etmenlerini taşıyabilir. Bu tip hayvanların denetimsiz kesilmesi hayvandaki hastalıkların insanlara bulaşmasına neden olabilir. Veteriner hekim kontrolünden geçmiş, denetimli etlerin tüketilmesi bu açıdan çok önemlidir.
 
Madde 2. Yiyeceğiniz et hem lezzetli olsun hem midenizi yormasın derseniz bir kaç nokta sizin için önemli olacaktır. Kesilecek hayvanın yaşı, cinsiyeti, kesim öncesi ve sonrası faktörler etin yapısal özelliklerini etkilemektedir. Örneğin büyüme dönemindeki hayvanların etleri daha sulu, protein ve yağ oranı düşüktür.  Ayrıca hayvanların kesim zamanı öncesi dinlendirimiş olması çok önemlidir. Bu nedenle kesim öncesi kışın ortalama 10 saat, yazın 12-14 saat dinlendirilmesi, etin kalitesinin korunmasında önemlidir.  Kesim öncesi hayvana yem verilmesi ve kesim öncesi strese sokulmaları de etin kalitesini olumsuz yönde etkilemektedir.
 
Madde 3. Kesilen et sığırlarda 12-24 saat, koyunlarda 8-12 saat ölüm katılığının geçmesi için dinlendirlmelidir. Dinlendirilmeden tüketilen etler kişide hazımsızlık ve mide problemlerine yol açarken, etin kalitesini de düşürmektedir.
 
Madde 4 . Et pişirme yöntemlerinden en uygunları haşlama ile ızgara etmedir. Kızartma yöntemi ile zaten yağ içeriği yüksek olan etin yağ miktarı iyice artmaktadır. Kavurma yapılacaksa et kendi yağında kavrulmalı ekstra yağ eklenmemelidir.
 
Örneğin; 5 çorba kaşığı kavurma 518 kkal, 43 g yağ içermektedir.
               5 çorba kaşığı haşlanmış veya ızgara edilmiş dana eti 300 kkal, 10 g yağ içermektedir. (Etin bölgesine göre değişim gösterir.)
 
Madde 5 . Etlerin muhafazasında derin dondurucu en iyi yöntemlerdendir. Buzdolabında et -2 derecede en fazla 1 hafta, -18 derecede 4-6 ay muhafaza edilmektedir. Etin yüzey alanı genişledikçe bozulma hızlanmaktadır. Bu nedenle kıyma hali küçük parça etli haline göre daha hızlı bozulmaktadır.
 
Madde 6. Etlerde çözdürme işlermi de sağlık açısından çok önemlidir. En uygun çözdürme işlerimi bir gün öncesinden pişirilecek etin buzdolabının 2-4 derecelik kısmına konularak çözdürülmesidir.
 
Madde 7. Kavurmanın sebzeli hali de lif alımınıza da destek olmaktadır Böylece sindirim sisteminiz daha rahat etmiş olur. Kavurmanızı yaparken içerisine kabak, domates, biber gibi sebzeleri ekleyebilirsiniz. Kekik baharatı et ürünlerinde sindirime yardımcıdır. Kekik ile et yemeklerinize lezzet katabilirsiniz.
 
Madde 8. Et yemeklerindeki demirin emilimi C vitamini ile artmaktadır. Bu sebeple et yemeklerinizin yanına limonlu çoban veya yeşilik salatası eklemeyi unutmayın!
 
Madde 9. Sakatat tüketimi de diğer bir dikkat edilecek noktalardan biridir. Kırmızı et ile aynı yerde depolamayınız veya saklamayınız. Sakatatların yağ ve kolesterol içerikleri oldukça yüksektir. Sağlık açısından kalp ve damar hastalığı olan bireylerin uzak durmasını öneririm.
 
Madde 10. Etin ateşe yakın olarak pişirilmesi hem kanserojen öğelerin oluşumuna neden olur, hem de B1, B12, folik asit gibi vitaminlerin kaybına yol açar. Bu nedenle mangal planınız var ise; etler ateşten 15 santimetre uzakta ve kömürler, kor halini aldıktan sonra pişirilmelidir.
 
                Bu maddelere ek olarak bayram süresince bol su içmeye özen göstermelisiniz. Ayrıca tatlı ve şeker ikramlarına da özellikle kalp damar ve diyabet hastalığı olanlar dikkat etmelidir.
 
Örneğin; 1 porsiyon baklava (2 adet) 250 kkaldir. 34 g şeker içermektedir.
               1 küçük porsiyon kazandibi 130 kkaldir.
                4 adet çikolatalı badem şekeri 110 kkaldir.
 
                Tükettiğiniz küçük şekerlemelerin o an size miktar olarak küçük gözüksede birike birike büyük kalorilere dönüşeceğini unutmayın.
 
Sağlıkla, afiyetle geçireceğiniz nice güzel bayramlara..