BİZE ULAŞIN

293 80 00

7 Gün 24 Saat Acil Servis Hizmeti
-

293 80 20

Evde Bakım Hizmet Birimi

BASINDA BİZ

Basında Biz

En “hayırlı” seminer

Organ bağışının yaygınlaşması için seminerler düzenleyen İzmir Büyükşehir Belediyesi Eşrefpaşa Hastanesi, 2 yılda tam 138 kişiyi “bağışçı” yapmayı başardı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, organ bekleyen binlerce hastayı desteklemek ve organ bağışını gündemde tutmak amacıyla “Bilinçli Toplum ve Organ Bağışı” seminerlerine devam ediyor.

Son 2 yıl içinde kent genelinde verdikleri 30’a yakın seminerde 1250 kişiye ulaştıklarını belirten İzmir Büyükşehir Belediyesi Eşrefpaşa Hastanesi yetkilileri, bu çalışmalar sonucunda 138 kişinin organ bağışında bulunduğunu açıkladı. Bağışçı sayısının artırılması, önyargıların aşılması ve toplumda hızla organ bağışı bilinci oluşması için seminerlerin devam edeceğini kaydeden hastane yetkilileri, Türkiye’deki organ bağışının Avrupa ülkelerinin çok gerisinde olduğunu hatırlatarak, “Sağlık Bakanlığı Tedavi Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nün verilerine göre, Türkiye’de toplam 20 bin 169 kişi organ nakli için sıra beklerken, 2011 yılında sadece 320 kişi organ bağışı yapmış. Organ bağışı az olduğu için organ nakli sayısı da az. Bir gün bizlerin de organ nakline ihtiyacı olabileceğini düşünmeli, bir başka hayatı kurtarmak için organ bağışında bulunmalıyız. Tüm çabamız, bu bilincin yaygınlaşması için” şeklinde konuştu.