BİZE ULAŞIN

293 80 00

7 Gün 24 Saat Acil Servis Hizmeti

1-31 EKİM MEME KANSERİ FARKINDALIK AYI


 

MEME KANSERİNDEN KORKMA GEÇ KALMAKTAN KORK!

 

Meme Kanseri mi Korkutur Yoksa Geç Kalmak mı?     Meme kanseri, süt bezleri ve kanalları oluşturan hücrelerde, çok çeşitli faktörler ile başlayan kontrolsüz çoğalan ve vücuda yayılma olasılığı taşıyan saldırgan hücre topluluğudur. Meme kanseri kadınlarda en sık görülen kanser tipidir. Her 7-8 kadından 1’inde hayatının bir döneminde meme kanseri gelişeceği düşünülmektedir. Meme kanseri erken evrede yakalanırsa tedavi şansı çok yüksektir.


 

Tanıda Geç Kalmamak İçin Neler Yapabiliriz?

  • * Meme kanserinde erken tanı ile tedavi mümkündür.
  • * Ergenlik dönemini tamamlamış her kadın uzman doktor muayenesi olup, kendi memesinin yapısını tanıyıp her ay adet görenlerde adetinin bitiminden sonra, adet görmeyenlerde ise saptayacağı belli bir günde kendi kendine meme muayenesi yaparak bir değişiklik olup olmadığını kontrol etmelidir.
  • * 40 yaşın üstündeki kadınlarda aylık kendi kendine meme muayenesi, yılda 1 kez uzman doktor muayenesi, doktoru tarafından farklı öneri olmadıkça yılda 1 kez mamografi çekilmesi uygundur. Gereği halinde de ek tetkikler yapılabilir.
  • * Kendi kendine meme muayenesi adet gören kadınlarda adet başlangıcından sonraki 5-7 gün, adet görmeyen kadınlarda her ayın belli günü yapılmalıdır.
 

Meme Kanseri İçin Risk Faktörleri Nelerdir?

     Yaş, kadın cinsiyet, diğer kanser öyküsü (rahim, yumurtalık gibi), ailede birinci derecede yakınlıkta bir kadında meme kanser varlığı,  erken yaşta  adet başlangıcı, geç menopoz, doğum yapmamış olmak, emzirmemiş olmak,  ilk doğumunu geç yaşta yapmış olmak, kontrolsüz uzun süreli doğum kontrol ve hormon ilaçları kullanmak,  şişmanlık , alkol-sigara kullanmak, egzersiz yapmamak, beslenme alışkanlıkları(fazla yağlı yemek..vs) risk faktörlerinin başlıcalarıdır. Son yıllarda vücut yağ oranının fazla olması üzerinde çok durulmaktadır.


 

Meme Kanseri Belirtileri Nelerdir?

  • * Memede veya koltukaltında ele gelen kitle
  • * Meme başı kanlı akıntısı
  • * Meme başında içe doğru çekilme, şekil bozukluğu, meme başı derisinde yara, pullanma, portakal kabuğu görünümü
  • * Meme cildinde kızarıklık, ödem ve iyileşmeyen yara


Meme Kanserinde Tanı Nasıl Koyulur?

     Meme kanserinin erken teşhisi için kendi kendine muayene, doktor tarafından yapılan klinik muayenenin yanı sıra, görüntüleme yöntemleri kullanılır.       Mamografi ve USG en temel yöntemlerdir. Mamografide ülkemizde 40 yaşından itibaren çekilmeye başlanır ve verilen radyasyon dozu çok düşüktür. Meme ultrasonografisi genç kadınlarda ilk inceleme yöntemi olup  40 yaş sonrasında da mamografi ile birlikte kullanılmaktadır. Meme MR’ı, daha ileri görüntüleme gerekliliğinde kullanılır.
     Memede şüpheli kitle saptandığı zaman tanı koymak için biyopsi yapmak ya da ameliyatla o bölgeyi çıkarmak gerekir. İşlem sonrası patolojik bulgular, iyi huylu, şüpheli (atipik) ya da kötü huylu olarak rapor edilir.
 

Meme Kanserinde Tedavi

     Meme kanserlerinde tedavide hastalığın evresine göre cerrahi, ilaç tedavisi( Kemoterapi) ve ışın tedavisi ( radyoterapi) şeklindedir. Erken evre meme kanserinde aksi bir durum olmadıkça cerrahi, ilk seçenek tedavidir. Güncel cerrahi tedavide etkilenen organın bir kısmı veya tamamı çıkarılarak koltukaltı lenf nodu örneklemesi yapılır. Böylece evreleme yapılmaktadır. Tanı sonrasında ilaç tedavisi ve ışın tedavi kararı meme kanserinin evresine göre belirlenmektedir.