BİZE ULAŞIN

293 80 00

7 Gün 24 Saat Acil Servis Hizmeti

DEPREM VE BULAŞICI HASTALIKLAR

DEPREM VE BULAŞICI HASTALIKLAR
 
Depremler, aniden gelişmeleri ve genellikle hazırlıksız yakalanmamız nedeniyle, ölüm ve ekonomik kayıplarımız yanında, sağlık hizmetlerinin aksamasına ve salgınlara yol açabilen doğal afetlerdir.
Doğal afetleri önlemek mümkün değildir, ancak afetlerin felakete dönüşmemesi için öncesinde bir takım önlemlerin alınması çok önemlidir. Özellikle sağlık önlemleri çok ciddi bir şekilde ele alınmalıdır. Bu sayede erken ve hızlı yapılan müdahaleler, hem depremzedelerin hayatını kurtaracak, hem de ortaya çıkacak afetleri ve hatta salgınları önleyebilecektir.
Doğal afetlerin ardından kalabalık yaşam, kötü hijyen koşulları, alt yapı sorunları, enfeksiyon hastalıklarının gelişmesi ve yayılmasında etkili olur. Hava yolu kaynaklı; tüberküloz, legionella, mikoplazma S. Pnevmoniqe, N. Meningitidis gibi bakteriler, influenzavirüs, coronavirüs, RSV, tinovirüs, parainfluenzavirüs gibi virüslerle hastalık riski özellikle yakın temas ile birlikte artar.
İçme sularının, insan ve hayvan dışkısı ile kirlenmesi sonucu, salmonella, shigella, kolera bakterileri ve bazı parazitlerle/virüslerle ishal gelişebilir.
Bilinen bu enfeksiyonlar dışında nadirde olsa fare ve diğer bazı sektörler aracılığı ile kuduz, veba, leptospiroz görülebilir. Deprem ardından meydana gelebilecek olan taşkınlar vektör kemirgenlerin çoğalmasını ve bunların su, yiyecek ve toprağı idrarla ve cilt mukoza temasları ile kirletmesine neden olur.
Deprem sonrasına meydana gelen yaralanmalar cilt bariyerine bozarak  (enfeksiyonlara karşı doğal bariyeri bozarak) tetanos ve bazı mukozalara neden olabilir.
Tüm bu nedenlerle deprem sonrası temiz su temini, suların hijyenik yerde saklanması, yiyeceklerin pişirilerek yenmesi ve temiz servis edilmesi yanında toplumun enfeksiyonlardan korunabilmesi için afet öncesi kızamık, menigekok, hepatit A, kızamıkçık, kabakulak ve tetanoz aşıları ile korunabilen hastalıklara karşı aşılanılması çok önemlidir.