BİZE ULAŞIN

293 80 00

7 Gün 24 Saat Acil Servis Hizmeti

ÖN DİZ AĞRISI

ÖN DİZ AĞRISI
Ön diz ağrısı her yaşta görülebiliyor. Dizlere aşırı yük binmesi sonucu diz kapağının kıkırdağı zaman içinde yumuşamakta ve kıkırdak dokusunun   bozulmasına bağlı diz önü ağrısı oluşmaktadır. Her yaşta görülebilen diz önü ağrısında, merdiven çıkmakta, uzun süre oturduktan sonra özellikle atılan ilk adım ağrılı oluyorsa, kişi oturduğu yerden kalkmakta zorlanıyorsa veya dizlerini hareket ettirdiğinde sesler geliyorsa dikkatli olunmalıdır. Ayrıca herhangi bir ağrı olmaksızın diz kapağı bozuklukları gelişebileceği, ağrının daha geç oluşabileceği bilinmelidir.
                Uzun süre dizler bükük oturulmamalı
Yokuş aşağı yürürken ya da merdivenden inerken dizin ön tarafı, diz kapağı ile uyluk kemiği birbirine çok fazla yaklaştığı için bu süreçte bir dengesizlik varsa ağrı oluşur.
Diz bükülü bir şekilde uzun süre oturmak da diz kapağına basınç oluşturacağı için harekete geçildiğinde kişi ağrı duyar. Çömelerek ya da diz üstünde çalışan kişilerde sıklıkla görülmektedir. Burada da ilk sırayı ev hanımları almaktadır.
Bu ağrının sebebi diz kapağının yapısal bozukluğu, dizin üst kısmındaki uyluk kasları veya alttaki tendon, diz kapağının orta hattı tutan bağlardan ya da yakın zamanda geçirilmiş basit bir travmadan kaynaklanıyor olabilir. Basıncın diz kapağına farklı gelmesi ve erken kıkırdak yumuşaması olduğunda “kondromalazi” gelişir.
Sert zeminde koşulmamalı, alçak taburede oturulmamalı
Alçak taburede oturmak diz kapağına aşırı yük bindirmektedir. Normalde sorun olmazken, bağda gerginlik, kasta güçsüzlük veya diz kapağı doğuştan birazcık yüksekte olan kişilerde yani diz kapağının orta hatta sabitlenmeyen kişilerde sorun yaratmaktadır.
Ayrıca sert zeminlerde ya da asfaltta sportif amaçlı yürüyüşlerde diz kapağına fazla yük binmektedir. Mümkünse yürüyüş için uygun zemin bulunmalı, yürüme parkurları, orman arazisi ya da yürüyüşe uygun esneyen zemin tercih edilmelidir.
Bu nedenle;
  • Alaturka tuvalet yerine alafranga tuvalet kullanılmalıdır.
  • Yerde yemek yememeli, masaya oturulmalıdır.
  • Bacağını bükerek kalça altına alma gibi oturma alışkanlıklarından uzak durmalıdır.
  • Özellikle merdiven inerken mümkünse asansör tercih edilmelidir.
  • Mümkün olduğu kadar yokuş yerine düz yollar tercih edilmelidir.
 
Tedavide son çare cerrahi
                Sık görülen bu hastalık genellikle konservatif yani egzersiz, bandaj, ilaç gibi tedavilere olumlu cevap veriyor. Hastaların çok büyük bir çoğunluğunda uygulanan bu yöntemde dizlik ve ilacın yanı sıra en etkili tedavi yöntemi egzersizdir. Egzersizleri hekimler belirler. Hastalar egzersizden ve fizik tedaviden belirli fayda görür. Eğer halen hastanın şikayetlerinde azalma ya da düzelme yoksa tedavide nadiren cerrahi gündeme gelebilir. Ancak diz önü ağrısında cerrahi son çare olarak düşünülüyor ve sınırlı bir hasta grubunu ilgilendiriyor.