BİZE ULAŞIN

293 80 00

7 Gün 24 Saat Acil Servis Hizmeti

Horlama ve Uyku Apne Sendromu

Horlama ve Uyku Apne Sendromu
Gürültülü horlama, 100 kişiden 5'inde hayatı tehdit edebilecek uyku apne sendromu(OSAS) gibi bir hastalığın belirtisi olabilir. Apne solunum durması demektir ve bu hastalık kısaca, uykuda solunum durması hastalığı olarak ifade edilebilir.
Çocuk ve erişkinlerde, uyku sırasında, üst solunum yolunu açık tutan ve kapatan kaslarda gevşeme olur. Bu gevşeme hava yollarında uyku sırasında hafif bir daralmaya sebep olur ki genellikle bunun bir önemi yoktur. Uyku apne sendromlu hastalarda uykuya bağlı bu kas gevşemesi çok fazla olur ve nefes almak güçleşir. Beyin nefes almaktaki bu güçlüğü fark eder ve solunum çabasını artırır.Artan solunum çabası beyni hafifçe uyandırır ve hava yolu açılır. Uyandıktan sonra hava yolu tamamen açılır ve solunum çabası yeniden azalır. Solunum çabasının normale dönmesiyle yeniden uykuya dalınır, hava yolu yeniden daralır, solunum çabası yine artar, yeniden uykudan uyanma olur ve bu olaylar gece boyunca yüzlerce kez tekrarlayabilir.
Uyku apne sendromunuz varsa muhtemelen uyku boyunca yeterince oksijen alamıyorsunuzdur. Gündüz uyku hali, iş ve sosyal yaşantınızı  etkiliyor  ve belki de trafik kazası yapmanıza bile neden olabilir. Her gece yüksek sesle horlama, geceleri tekrarlayan uyanmalar, gündüz aşırı uyku hali ya da sabahları baş ağrısı ile uyanmanız söz konusu ise mutlaka doktorunuz ile görüşmelisiniz. Doktorunuz sizi uyku laboratuvarı için yönlendirecektir. Uyku zamanları solunum bozukluklarının tanısını koyup önlemeye ya da düzeltmeye yardımcı olacaktır.  
                                                                                                    DR. NALAN KÖSEOĞLU