BİZE ULAŞIN

293 80 00

7 Gün 24 Saat Acil Servis Hizmeti

Ergen Sağlığı

Ergenlik dönemi çocukluktan erişkinliğe geçiş dönemidir. Bu süreçte çocuğun kazandığı özellikler, onun nasıl bir yetişkin olacağı ile de yakından ilişkilidir. Dönem içinde hem fiziksel hem de psikolojik birçok değişim olur

Dönemin kendine has bazı özellikleri vardır. Örneğin bazı hastalıklar bu dönemde daha fazla görülür (kansızlık, guatr, çocukluk diyabeti, bazı ortopedik sorunlar, bazı kan hastalıkları gibi). Ve yanı sıra psikolojik sorunlar da dönemde oldukça sık rastlanan durumlardır.

Dünya sağlık örgütü adolesan yaş grubunu 10-19, gençlik yaş grubunu 15-24 olarak tanımlar. Ülkemiz genç bir nüfusa sahip olduğu için %22 si 10-19 yaş grubundadır. Bu da ergen sağlığına verilmesi gereken önemi vurgular.

Ergenler kısa sürede fiziksel ve ruhsal olarak o denli büyük değişimler yaşarlar ki bazen bu değişikliklere uyum sağlamaları zor olur. Dönemde başlıca üç konuda sorun yaşanması olasıdır. Bunlar, fiziksel büyüme ve gelişme ile ilgili sorunlar, cinsel ve psiko-sosyal sorunlardır.

Gençlik sağlık ve danışmanlık merkezleri, ergenlik çağındaki gençlerin hem fiziksel hem psikolojik gelişimleri ve her iki alanda yaşadığı veya yaşama olasılığı olan sorunlarla ilgilenir. Bu merkezler, hem koruyucu sağlık hizmetleri hem de tedavi edici hizmetler vermektedir. Gençlik sağlık ve danışmanlık birimimiz İzmir’deki iki merkezden biridir. Karşıyaka Hizmet Birimimizin 2.katında yer almakta olup 10-24 yaş arası gençlere hizmet vermektedir. 

Başvurular doğrudan genç ve ailesi tarafından veya okul sevki ile olabilmektedir. Birimimizde gençlerin genel sağlık muayeneleri ile ilgili kan tetkikleri( kansızlık, tiroid problemleri vs), büyüme gelişme takibi( boy uzaması ve ağırlık), beslenme, aşı takipleri, sivilce, uyku sorunları, ruhsal gelişim, arkadaş ilişkileri, cinsel gelişim, adet problemleri gibi pek çok konuda danışmanlık hizmeti verilmesinin yanı sıra, aile içi iletişim sorunları, okul sorunları, sınav kaygısı ile baş etme gibi konularda da destek ve terapi hizmetleri sunulmaktadır.

Birimimizde aile danışmanlığı konusunda yüksek lisans düzeyinde eğitim almış bir doktor ve bir psikolog çalışmaktadır. Zaman zaman farklı sorun gruplarına yönelik grup terapileri, eğitici film etkinlikleri ve okul çalışmaları düzenlenmektedir. Okullarda ve birim toplantı salonumuzda ergenlik dönemi ve dönemde yaşanan sorunlarla ilgili veli ve öğrenci eğitimleri de verilmektedir.

Topluma bedenen ve ruhen sağlıklı bireyler kazandırmak en büyük amacımızdır.


                                                                                            
          Dr.İlkay SÜALP MİNİSKER
                                                                                      Karşıyaka 
Gençlik Sağlık ve Danışmanlık Birimi