BİZE ULAŞIN

293 80 00

7 Gün 24 Saat Acil Servis Hizmeti

Bel Ağrısından Basit önlemlerle korunun...

Bel ağrısından korunmak için, günlük hayatta, otururken, ayakta dururken, ev işi yaparken belirli noktalara dikkat etmeniz yeterli

Ayakta: Dengeyi ve ağırlığı iki ayak üzerinde eşit değil, önce birine sonra diğerine verin. Karnınızı, kalçanızı içeriye alın. Omuzlarınızı aşağıda ve arkada tutun. Her iki omuz ve kalçanızın aynı hizada olmasına dikkat edin

Otururken: Sert bir sandalyede oturun. Dizlerinizi ve kalçanızı dik açıda tutmaya çalışın. Beliniz, sırtınız ve bacaklarınız sandalyeyle desteklenmeli. Vücuda destek sağlamayan koltuk - kanepede uzun süre oturmayın. Çalışırken masaya yakın oturun, düzenli aralıklarla ayağa kalkarak belinizi hareket ettirin.

Eşya kaldırma: Asla çok ağır bir cismi kaldırmayın. Kaldıracağınız cismin üzerine dizlerinizi bükerek eğilin. Cismi mümkün olduğunca kendinize yakın tutun. Dönmeniz gerekiyorsa belinizle değil tüm vücudunuzla dönün. Yük taşıyacaksanız ağırlığı eşit olarak her iki elinize bölün.

Yatarken: Sırt üstü yatarken ensenizin ve başınızın altına yüksekliği uygun bir yastık yerleştirin. Dizlerinizin arkasına yastık koymak rahatlatır. Yan yatarken dizlerinizi göğsünüze doğru çekerek yan yatmak geçici süre rahatlatır.

Giyinirken: Yatağın kenarına oturarak veya öne eğilerek giyinmekten kaçının. Pantolon ve çorabı yatarak giyin. Sırtınızı yatağa dayayıp çekebildiğiniz kadar yukarı çekin, sonra ayakta giyinmeye devam edin.

Arabaya binme: Önce yüzünüz dışa bakacak şekilde koltuğa yan oturun. Dizlerinizi bükerek tüm vücudunuzla öne doğru dönerken ayaklarınızı arabanın içine sokun. Araba kullanırken bel arkaya doğru yaslanarak desteklenmelidir. Bele yerleştirilen bir yastık arkadan destekler.

Çamaşır, bulaşık yıkama: Makineyi doldurup boşaltırken dizleriniz üzerine çökün, kalkarken makineden destek alın. Bulaşık yıkarken öne eğilmekten kaçının. Makineyi doldururken önce alt tezgâha yıkanacakları yerleştirin. Bir dizinizi bükerek çömelin.