BİZE ULAŞIN

293 80 00

7 Gün 24 Saat Acil Servis Hizmeti

OFİS ERGONOMİSİ

Ergonomi bir bilim olarak işyeri koşullarını, ekipmanlarını, işyeri fiziksel faktörlerini, işin gerekliliklerini ve araç-gereç donanımlarını çalışan kişinin özelliklerine uydurmayı hedefleyen bir bilimdir. Bu çalışmada temel ilgi insandır. Temel müdahale ise iş, işyeri ve donanımı uydurmaya yöneliktir.
Ofis(Büro) lerde uzun süreli olarak önceleri daktilo, günümüzde bilgisayar kullanımı beraberinde sağlık sorunlarını da getirmiştir. Tekrarlayan hareketler (özellikle el parmakları, eller, el bilekleri, dirsekler) uzun süreli hareketsizlik (özellikle boyun ve bel) başlıca sorunlara neden olur. Ayrıca ağırlık taşıma, psikolojik faktörlerde bunlara eklenebilir. İşle ilgili sağlık sorunlarına Birikimsel Travma Bozuklukları denmektedir. Bunların başında ofis ile ilgili işlerde tendinitler, bel ve boyun ağrıları, karpal tünel sendromu gelir. Bunlar ani bir etkilenmeyle değil, uzun süreli etkilenmeler sonucu ortaya çıkarlar. Şiddetleri her bireyde farklı olabilir. 
Ergonomik çalışma koşulları sayılan bu zedelenmeleri azaltacağı gibi aynı zamanda çalışma hızını, çalışma duyarlılığını, çalışma doğruluğunu (kısaca performansı) arttıracaktır.
Kapsamlı bir ergonomik programın bileşenlerini incelersek:
1)İşle ilgili kas iskelet sistemi hastalıklarının ortaya konması ve tanısı
2)Çalışanı bu sürece dahil etmek
3)Eğitim ve bilinçlendirme
4)İş ve işyeri değerlendirilmesi
5)Kontrol önlemlerinin geliştirilmesi ve uygulanması
6)Sağlık hizmeti
öncelikli maddelerdir.

                                                                                                              Fizik Tedavi Uzmanı    
                                                                                                         Uzm.Dr.Nurhayat YAZGAN