BİZE ULAŞIN

293 80 00

7 Gün 24 Saat Acil Servis Hizmeti

Organ Bağışı Haftası

3-9  Kasım Organ Bağış haftası olması sebebiyle, bu hafta içinde “Birgün benim de organ nakline ihtiyacım olursa ne yaparım?” diye kendimize hiç sorduk mu?Organ bağışı en kısa ve net ifadeyle hayat bağışıdır. Hayatın değeri hiçbir şeyle ölçülemeyeceğine göre; sağlığımız yerinde iken, gönüllülük esasına dayalı olarak organ bağışında bulunup ölümümüzden sonra bir başka hayatı kurtarmak kutsal bir insanlık görevimizdir.

      Ülkemizde organ bağışı Avrupa ülkelerinin ne yazık ki çok gerisindedir. Sağlık Bakanlığı Tedavi Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nün verilerine göre Türkiye’de toplam 20169 kişi organ nakli için sıra beklerken, 2011 yılında sadece 320 kişi organ bağışı yapmıştır. 
Organ bağışının az olması organ nakli sayısının da azlığını beraberinde getirmektedir. Yakın geçmişte 2010 yılında 450'si kadavradan olmak üzere sadece 3 bin 133 organ nakli yapılabilmiştir.

     Toplumumuzda ön yargılar nedeniyle bağışçı oranı çok düşük kalmaktadır. Bağışçı sayısının arttırılması için; bütün bir yıla yayılmış seminer programlarının düzenlenmesi, önyargıların aşılmasını ve toplumda hızla organ bağışı bilincinin oluşmasını sağlayacaktır.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Eşrefpaşa Hastanesi olarak, İzmir genelinde 2010 yılı Kasım ayından bu yana sürdürdüğümüz Organ Bağışı seminerleri ile toplumda bu konudaki bilgi eksikliklerini gidermeye ve önyargıları ortadan kaldırmaya çalışıyoruz.  
Bugüne kadar İzmir ilinde farklı bölgelerde düzenlediğimiz 27 seminerle toplam 1249 kişiye ulaştık. Bu seminerler sonucunda da 138 kişi organ bağışında bulundu.
Eşrefpaşa Hastanesi olarak organ bağışı bilincinin oluşturulmasında seminerlerimiz devam edecektir.